Zakończenie związku małżeńskiego (rozwód) – adwokat rozwodowy z Wrocławia
Rozwód to zawsze trudny i bolesny proces, który wywołuje wiele emocji, niepokoju i niepewności, zwłaszcza w sytuacji konieczności prowadzenia sprawy sądowej. W takich przypadkach nieocenioną pomocą dla małżonków jest wsparcie profesjonalnego adwokata rozwodowego, który dobrze zna się na procedurach prawnych, a także potrafi przewodniczyć sprawą we właściwym kierunku, dbając o interesy swojego klienta. W artykule omówimy, na co zwrócić uwagę szukając wsparcia prawnego w postępowaniu o rozwód, jakie korzyści może przynieść współpraca z doświadczonym adwokatem oraz jak znaleźć odpowiednią kancelarię adwokacką we Wrocławiu, mieście o bogatej historii i rozbudowanej ofercie prawniczej. Zapoznanie się z tymi informacjami pozwoli Ci zmniejszyć stress związany z trudną sytuacją życiową oraz ułatwi podjęcie właściwych decyzji, mających na celu docelowe rozwiązanie sprawy oraz osiągnięcie kompromisu zgodnego z interesem obu stron.
Rozwód to zawsze ciężkie przeżycie dla obojga małżonków. Raczej nikt nie decyduje się na ślub z myślą, że przyjdzie mu się kiedyś rozwodzić. W momencie planowania wspólnej przyszłości nie ma miejsca na rozważania o hipotetycznym dzieleniu majątku ani podziału opieki nad dziećmi.
Nie ulega wątpliwościom, że warto dobrze do rozwodu się przygotować, wtedy pozostawia się mniej miejsca na rozczarowania oraz pokrzyżowanie naszych planów. Jest to decyzja, która w istotny sposób wpływa na nasze życie, z tego też powodu nie ma co zostawiać jej przypadkowi. Istotnym jest przygotowanie na różne mogące się pojawić scenariusze. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przebieg zdarzeń, decyzje zapadające podczas rozstawania się z małżonkiem mają ogromny wpływ na nasze dalsze życie.
Prawo przewiduje kilka formalnych sposobów rozstania się osób pozostających w związku małżeńskim. Poniżej każde z nich zostanie po krótce przybliżone.
Rozwód bez orzekania o winie – kancelaria adwokacka Wrocław
W tej formie rozwodu muszą łącznie wystąpić przewidziane w ustawie przesłanki obligujące małżonków do wykazania, iż ustała między nimi więź duchowa, fizyczna oraz gospodarcza. W wyniku czego sąd sprawdza czy małżonkowie są związani z sobą emocjonalnie, nadal się kochają oraz czy wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe i wspólne finanse. Na pozór wydaje się to łatwe do wykazania, należy mieć na uwadze, że sąd bacznie bada te aspekty i ma możliwość nieudzielenia rozwodu w sytuacji, gdy uzna, że istnieją szanse na to, by małżeństwo przetrwało. Wówczas prawnie małżeństwo nadal będzie istniało, a jeśli małżonkowie wciąż będą chcieli się rozwieść ponowny pozew może zostać złożony za jakiś czas. W kolejnej rozprawie sąd zbada czy w międzyczasie więzi pomiędzy małżonkami się rozpadły. Z naszego doświadczenia – adwokatów prowadzących sprawy rozwodowe we Wrocławiu – w praktyce taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko.
Orzeczenie rozwodu bez winy ma sporo dobrych stron, jak brak badania przez sąd, która ze stron jest winna rozpadowi małżeństwa. Wpływa to niewątpliwie na czas procedowania, a także zazwyczaj stanowi bardziej taktowny sposób rozstania. Pozytywnym aspektem będą tu na pewno również niższe koszty niż w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie.
Istnieje tu jednak ryzyko, iż były małżonek może rościć od nas alimenty na swoją rzecz. Sąd orzeka o braku winy jedynie za zgodą obu stron, zatem w tej kwestii małżonkowie muszą być zgodni. W przeciwnym wypadku zostanie wydany wyrok z orzeczeniem o winie.
Rozwód z orzeczeniem o winie – prawnik rozwodowy wyjaśnia
W pozwie o rozwód z orzeczeniem o winie musimy wnieść o wydanie orzeczenia rozwodu z winy drugiego małżonka. Sąd ustali, który z małżonków jest winny. Wyłączna wina oznacza, że tylko po jednej ze stron występują zawinione przyczyny rozkładu.
Rodzaje winy (rozwód z orzekaniem o winie):
- wina męża
- wina żony
- wina obu stron
Wina nie podlega stopniowaniu. Nie można określić, że jedna ze stron zawiniła bardziej, a druga mniej. Jeśli winę ponoszą oboje z małżonków, w subiektywnym odczuciu jeden w 90%, a drugi w 10% to wówczas rozwód powinien zostać orzeczony z winy obu stron. Przykład: winny będzie również małżonek pokrzywdzony, który na naganne zachowanie drugiego będzie reagował agresywnie, ciężkimi zniewagami.
W tym przypadku przeprowadza się postępowanie dowodowe. Jest ono zazwyczaj czasochłonne, a uwagi na fakt, że niejednokrotnie prowadzi do poruszania na sali sądowej bardzo intymnych szczegółów życia małżeńskiego, staje się także bardzo trudne do przejścia. W tej sytuacji niewątpliwie warto sięgnąć po pomoc osoby z doświadczeniem, która jest w stanie przewidzieć, co w konkretnej sprawie może mieć znaczenie. Selekcja materiałów dowodowych jest bardzo istotna i pozwoli na skupieniu się tylko na tych, które mogą zaważyć na wyniku sprawy. Wina jednej ze stron może wystąpić w przypadku porzucenia małżonka bez powodu, pijaństwa, agresji, zdrady małżeńskiej ale też odmowy współżycia i braku wsparcia.
Niewątpliwie taka forma rozwodu wiąże się z dłuższym postępowaniem i często może pociągać za sobą konieczność przesłuchiwania bliskich, co stawia ich w niezręcznej sytuacji i może rodzić konflikty. Takie postepowanie jest wyjątkowo stresujące dla obu stron, a ostatecznie może zakończyć się wynikiem bardzo niekorzystnym dla małżonka uznanego za wyłącznie winnego. Ostatnim z argumentów może okazać się także zaletą w zależności po której stronie jesteśmy, tym bardziej, że dostarcza również swego rodzaju zwycięstwa moralnego. Dla strony uznanej za niewinną rozkładu pożycia małżeńskiego wynikają także korzyści natury alimentacyjnej oraz w obszarze przyznania władzy rodzicielskiej i opieki nad dziećmi czy podziału majątku.
Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji – możesz skorzystać z pomocy prawnej z zakresu spraw rozwodowych.
Separacja – czy adwokat może pomóc? – adwokat rozwodowy Wrocław
Separacja to uchylenie wspólnoty małżeńskiej. W tym przypadku wystarczy, że małżonkowie wykażą, iż nastąpił między nimi zupełny rozkład pożycia. To inaczej niż w przypadku rozwodu, gdzie udowodnić przed sądem należy zupełny i trwały rozkład pożycia. Dodatkową różnicą w porównaniu z rozwodem jest to, że separacja nie uprawnia nas do ponownego zawarcia związku małżeńskiego. Tym samym, co do zasady, uzyskanie separacji jest dużo łatwiejsze niż rozwodu, ale nie należy postrzegać tego postępowania jedynie jako formalności. Obok udowodnienia, że nastąpił zupełny rozpad pożycia małżeńskiego sąd musi także zbadać istnieje przeszkód do jej orzeczenia, jakimi mogą być ciężkie choroby małżonków oraz musi powziąć przekonanie, że w wyniku jej orzeczenia nie ucierpią wspólne, małoletnie dzieci.
Mediacje – pomoc adwokata
Do mediacji można przystąpić w postępowaniu rozwodowym niezależnie czy wyrok ma zostać orzeczony z winą czy bez, a także w sprawie o separację na każdym z etapów.
Mogą zostać podjęte nie tylko w zakresie decyzji o rozstaniu, ale także ustaleniu warunków rozstania stron sporu, jeśli chcą je przeprowadzić w sposób konstruktywny w spokojnej atmosferze. Jest to jedna z form postępowania, która niewątpliwie może zakończyć się godnym rozstaniem i zazwyczaj jest też najmniej stresującą ca z wszystkich prawnie dostępnych możliwości zakończenia związków małżeńskich.
Mediator nie jest odpowiednikiem sędziego. Nie narzuca rozwiązań ani nie ocenia przyczyn konfliktu. Jego rolą jest pomoc i nakierowanie stron do wspólnego ustalenia dobrego rozwiązania. Mediacja jest dobrowolna i zgoda na jej przeprowadzenie musi zostać wyrażona przez obie strony. Warunki rozstania ustalone przez małżonków w obecności mediatora nie zastępują wyroku sądowego. Po spisaniu ugody przedkłada się ją sądowi do zatwierdzenia, a podstawy ustaleń stanowią treść wyroku rozwodowego.
Mediatora wyznacza bądź to sąd, bądź sami możemy go wybrać. Warto jednak mieć na uwadze, że powinna to być osoba kompetentna i komunikatywna, bo w dużej mierze od tej osoby zależy wynik postępowania, czasem wyjście z impasu.
Mediacja wymaga chęci porozumienia i dobrej woli z obu stron, niesie z sobą jednak szereg korzyści, gdyż możemy poszukiwać rozwiązań w różnych obszarach, łączyć sprawy, ustalać dobre dla nas rozwiązania. Mediator podlega obowiązkowi dochowania tajemnicy zawodowej zatem fakty ujawnione w toku mediacji nie mogą być wykorzystane dalej. Dodatkowo ugoda zawarta przed mediatorem powoduje zwrot kosztów sądowych związanych z dokonanym wpisem sądowym.
Dobry adwokat od rozwodów we Wrocławiu radzi:
Żądanie pozwu w zakresie winy może być zmienione, aż do uprawomocnienia się wyroku czyli zakończenia postępowania. Wiąże się to z tym, że nawet jeżeli pierwotnie będziemy wnosili o rozwód bez orzeczenia winy, a w toku procesu stwierdzimy, iż chcielibyśmy aby małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód z orzeczeniem o winie, możemy swój pierwotny wniosek zmienić.
Ciężar udowodnienia okoliczności faktycznych spoczywa na osobie, która żąda ustalenia winy drugiego z małżonków.
Treść żądań określonych w pozwie może ulegać zmianie na każdym etapie postępowania, zasada to obowiązuje także na etapie postępowania przed sądem drugiej instancji.Jeśli wynik mediacji nie jest satysfakcjonujący, droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej we Wrocławiu – prowadzimy sprawy z zakresu spraw cywilnych i rodzinnych.