Brak zgody współmałżonka na rozwód – kancelaria adwokacka Wrocław
W świecie pełnym nieustających zawirowań, zmian i niepewności, życie osobiste i zawodowe może doświadczać licznych przeszkód, które wpływają na nasze związki i relacje z bliskimi. Rozwód stał się powszechnym zjawiskiem we współczesnym społeczeństwie, ale jego proces bywa skomplikowany i nierzadko naznaczony emocjonalnym bólem, zwłaszcza gdy jedno z małżonków nie wyraża zgody na rozwód. W tak właśnie trudnych sytuacjach nieoceniona jest wsparcie doświadczonego adwokata z Wrocławia, który jak nikogo inny zrozumie prawną zawiłość, aby odszukać najlepsze rozwiązanie.
W artykule tym przyjrzymy się bliżej czemu proces rozwodowy lub separacji może stać się skomplikowany w sytuacji braku zgody drugiej strony oraz jak adwokaci we Wrocławiu mogą pomóc w radzeniu sobie z tą sytuacją. Dzięki ich zaangażowaniu i wiedzy, możliwe jest pokonanie wszelkich przeszkód na drodze do odzyskania emocjonalnej równowagi i przyszłości. W życiu każdej pary przychodzi taki moment, kiedy jedno z małżonków podejmuje decyzję o zakończeniu wspólnego życia małżeńskiego. Proces rozwodowy nierzadko staje się jednym z najtrudniejszych wyzwań w życiu.
Koniecznym warunkiem jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Dodatkowo znaczenie ma czy oboje małżonkowie wyrażają zgodny wniosek na rozwód czy też rozwiązaniu małżeństwa sprzeciwia się jeden z nich.
Często brak zgody drugiego małżonka na rozwód może dodatkowo komplikować i wydłużać ten żmudny proces. W przypadkach spornych rozstanie może się przeciągnąć na lata, jeśli jedno z małżonków nie zgadza się na rozwód. Wtedy niezbędnym wsparciem staje się profesjonalny adwokat – a taki właśnie znajdziesz w Kancelarii Adwokackiej we Wrocławiu.
Kancelaria prawnej we Wrocławiu to grono wykwalifikowanych adwokatów specjalizujących się w sprawach rozwodowych. Prowadzone przez nich sprawy mają na celu znalezienie jak najlepszych rozwiązań dla obu stron, co pozwala na osiągnięcie pełnej zgodności na rozwód czy też dolanie argumentacji dla sprzeciwu jednego z małżonków. Zdając sobie sprawę z emocjonalnych i prawnych aspektów, które towarzyszą procesowi rozwodowemu, adwokaci Kancelarii Adwokackiej we Wrocławiu są w stanie przygotować indywidualną strategię postępowani rozwodowego uwzględniając konkretną sytuację klientów.
Każdy z prawników pracujących w Kancelarii Adwokackiej LexActa Adwokat Radosław Grzyb we Wrocławiu ma bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych, dysponuje bieżącą wiedzą oraz kompetencjami. Współpracując z nimi, uzyskasz wszechstronną, rzeczywistą pomoc zarówno na etapie analizy prawnej, jak i w trakcie prowadzenia sprawy przed sądem. Postaraj się nie angażować się w konfliktowe sytuacje przy rozwodach spornych – zaufaj ekspertom z Kancelarii Adwokackiej we Wrocławiu.
Czy zgoda na rozwód jest konieczna – odpowiada adwokat z Wrocławia
Wystąpienie przez jednego z małżonków do sądu z pozwem o rozwód, nie oznacza, że drugi z małżonków ma obowiązek wyrazić na niego zgodę. Jednak ów sprzeciw musi być odpowiednio uargumentowany i poparty stosownymi dowodami.
Przyczyny braku zgody mogą być różne, jednak do najczęściej występujących należą nadal trwająca miłość, dobro rodziny, względy religijne oraz chęć zrobienia małżonkowi na złość np. uniemożliwienie wejścia w powtórny związek małżeński.
Czym jest rozkład pożycia – wyjaśnia adwokat z Wrocławia
Należy pamiętać, że rozwód może zostać orzeczony jedynie w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia w trzech sferach: emocjonalnej (duchowej), fizycznej i gospodarczej. W razie wystąpienia przez jednego z małżonków z pozwem o rozwód drugi z nich może przykładowo twierdzić, że do rozpadu tych więzi wcale nie doszło, a co za tym idzie, według prawa nie można orzec rozwodu. Przykładowo mąż lub żona może wykazywać, że strony nadal darzą się uczuciem, a pozew o rozwód współmałżonka jest wynikiem chwilowych problemów małżeńskich lub też w przypadku zdrady chwilowego zauroczenia, które druga strona dla dobra rodziny jest w stanie wybaczyć.
Ponadto małżonek, który sprzeciwia się rozwodowi może przekonywać, że wprawdzie wspomniane więzi uległy rozpadowi, jednak rozpad ów nie ma charakteru trwałego ze względu na zbyt krótki czas od rozstania. Wówczas bowiem może jeszcze istnieć szansa na podjęcie takich działań jak choćby psychoterapia i uratowanie małżeństwa. Ewentualnie we wspomnianym przypadku możliwe byłoby orzeczenie separacji zamiast rozwodu.
Równie często przywoływanym powodem jest brak zgody na rozwód ze względu na szeroko pojęte dobro rodziny. W tym kontekście głównym argumentem jest dobro wspólnych małoletnich dzieci małzonków.
Kolejnym często przywoływanym argumentem jest odmowa zgody na rozwód ze względów religijnych. Często jest to sprzeciw wynikający nie tylko z zaangażowania w praktyki religijne, ale również wykonywanie zawodu, który jest poddawany ocenom moralnym np. katecheta.
Brak zgody na rozwód nierzadko wynika ze strachu, przed pogorszeniem sytuacji majątkowej własnej i dzieci. Doświadczenie życiowe wskazuje, że jest to częsty argument u kobiet, które dla dobra rodziny zrezygnowały z kariery zawodowej i poświęciły się prowadzeniu domu i wychowywaniu dzieci. W tym wypadku często dochodzi jeszcze lęk przed życiem w samotności i poczucie bycia oszukanym ze względu na poświęcenie swoich planów i marzeń dla małżeństwa i rodziny.
Przesłanki rozwodu – kancelaria adwokacka Wrocław
Wszystkie te powyższe argumenty nie będą miały znaczenia i rozwód zostanie orzeczony, jeżeli Sąd uzna, że nastąpił całkowity i trwały rozpad więzi (przesłanki pozytywne) oraz jednocześnie brak jest przesłanek negatywnych , a więc takich, których pojawienie się będzie przyczyną do oddalenia powództwa o rozwód. Do przesłanek negatywnych należą dobro małoletnich dzieci oraz zasady współżycia społecznego. Do przesłanek wynikających z zasad współżycia społecznego należy np. zły stan zdrowia drugiego małżonka, ale również w przypadku braku istnienia więzi między małżonkami może to być dobro dzieci z nowego związku współmałżonka i ich prawo do wychowywania się w pełnej rodzinie usankcjonowanej prawnie. Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że odwołanie się do zasad współżycia społecznego nie ma na celu utrzymywania „martwych” małżeństw, ale zapobieżenie rozwodowi, kiedy wydaje się to słuszne i możliwe do wykonania. (znajdź sobie to orzeczenie).
Żądanie orzeczenia rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego – rozwód Wrocław
Należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Rozwód nie zostanie orzeczony, jeżeli rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadowi rozkładowi pożycia, chyba że:
- a) drugi małżonek zmieni zdanie np. wskutek mediacji i ostatecznie wyrazi zgodę na rozwód
- b) drugi małżonek nie wyraża zgody na rozwód, ale jego odmowa jest niezgodna z zasadami współżycia społecznego
Analizując powyższe, należy dowieść, co jest prawdziwą przyczyną odmowy zgody na rozwód.
Jeśli jest to wyłącznie chęć zrobienia na złość partnerowi oraz przedłużenia postępowania, to sąd z pewnością to dostrzeże i pomimo braku zgody taki rozwód zostanie orzeczony.
Jeżeli strona odmawiająca nadal darzy uczuciem współmałżonka, pomimo obiektywnego braku szans na trwanie małżeństwa, należy rozważyć przeprowadzenie mediacji oraz wizytę u terapeuty, który pomoże poradzić sobie z tą sytuacją i dostrzec, że istnieje możliwość satysfakcjonującego życia po rozwodzie.
Natomiast w przypadku braku zgody na rozwód z powodu strachu przed pogorszeniem sytuacji majątkowej własnej i dzieci, należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie prawnika, który odpowiednio pokieruje sprawą rozwodową, zabezpieczając przy tym interesy swojego klienta.
W każdym z opisanych przypadków kancelaria Lex Acta służy profesjonalną obsługą prawną i dąży do rozwiązań najbardziej satysfakcjonujących dla klienta.